Velkommen til en søndag formiddag i KKC! Jarle Tangstad er på besøg!

Jarle Tangstad har gennem mere end 30 år været præst i Pinsekirken København – i sin pensionist tilværelse tjener han fortsat i flere kirker i vores kirkenetværk og arbejder samtidig med Kanal Hayat. 

Kanal Hayat er en kristen TV-kanal, som døgnet rundt formidler det kristne budskab på flere forskellige sprog til mere end 125 millioner mennesker via satellit-TV og globalt via sociale medier. Hver eneste dag har kanalen kontakt med mere end 500 mennesker, som alle kontakter Kanal Hayat i søgen efter svar på spørgsmål om tro, liv og – for mange i denne tid – desperat brug for forbøn, rådgivning og hjælp. De fleste af disse er muslimer, men alle aldre, køn og etniciteter rækker ud med samme længsel: Behovet for det meningsfulde liv, som evangeliet om Jesus kan give dem. Dagligt bliver mennesker frelst, liv forandret og hver eneste måned bliver mange tilknyttet kirkelige fællesskaber og ført til dåb.

Jarle taler Guds ord – børnekirken er åben og efter mødet er der en lille servering i kirkens café. 

Velkommen til en dejlig formiddag!